STANDARDY OCHRONY OSÓB MAŁOLETNICH

W SZKOLE JĘZYKA ANGIELSKIEGO OLD SCHOOL OF ENGLISH

W SZCZECINKU


Dobro dzieci jest naszą nadrzędną wartością i dlatego podporządkowane są jej wszystkie nasze działania. W trosce o zapewnienie najmłodszym kursantom Old School of English poczucia dobrostanu, bezpieczeństwa i szczęścia sporządzony został poniższy dokument. Zawarliśmy w nim standardy, których przestrzeganie ma na celu zapobieganie krzywdzeniu dzieci oraz zasady postępowania w sytuacji gdyby dotarła do nas informacja o wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących, powodujących zagrożenie dla osoby małoletniej zdarzeń.


STANDARD I – Weryfikacja kadry


Zatrudnianie kadry ma miejsce zawsze po weryfikacji we właściwych rejestrach.

Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy związanej z wychowaniem, edukacją, pracodawca uzyskuje informacje, czy dana osoba jest zamieszczona w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.

Osoba, o której mowa w pkt. 1, przedkłada pracodawcy informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

Osoba, o której mowa w pkt. 1, posiadająca obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, ponadto przedkłada pracodawcy informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.

Osoba, o której mowa w pkt. 1, składa pracodawcy oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada pracodawcy informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.

Jeżeli prawo państwa, o którym mowa w pkt. 4 lub 5, nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa.

W przypadku, gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja, o której mowa w pkt. 3–5, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, osoba, o której mowa w pkt. 1, składa pracodawcy lub innemu organizatorowi oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem i edukacją.

Oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Informacje, o których mowa w pkt. 3-5 pracodawca utrwala w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika. Informacje oraz oświadczenia, o których mowa w ust. 3–7, pracodawca dołącza do akt osobowych pracownika.


STANDARD II – Zapewnienie bezpiecznych relacji między małoletnim a kadrą szkoły


W szkole zostały opracowane zasady bezpiecznych relacji między personelem i małoletnimi wraz z zachowaniami niedozwolonymi wobec małoletnich. Zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem określają, jakie zachowania i praktyki są niedozwolone w pracy z dziećmi. Ich przestrzeganie przez wszystkich pracowników placówki może zmniejszyć ryzyko krzywdzenia dzieci. Zasady bezpiecznych relacji są dostosowane do realiów funkcjonowania szkoły. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia.

Kontakt fizyczny z uczniami.

Jakiekolwiek przemocowe działanie wobec małoletniego jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowany i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu. Jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie: uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy, sytuacyjny i zdrowotny.

Pracownik zobowiązany jest:

– kierować się zawsze profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowują reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy jego dobrych intencjach, taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie i być zawsze przygotowanym na wyjaśnienie swoich działań,

– zachować szczególną ostrożność wobec dziecka, które doświadczyło nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi. W takich sytuacjach pracownik powinien reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.

Pracownikowi zabrania się:

  • bicia, szturchania, popychania oraz naruszania integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób,
  • dotykania dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny,
  • angażowania się w takie aktywności jak łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.
  • w sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, pracownik zobowiązany jest unikać innego niż niezbędny kontakt fizyczny.

d) Możliwe jest za zgodą lub na prośbę dziecka:

  • poklepanie / dotykanie po ramionach, plecach,
  • delikatne objęcie na powitanie,
  • trzymanie za ręce: w czasie zabawy, w celu uspokojenia, w trakcie spaceru.

e) Niedopuszczalne są:

  • pełne, mocne uściski,
  • dotykanie lub ocieranie okolic intymnych, ud, stóp,
  • całowanie, łaskotanie, masowanie,
  • przepychanie się i mocowanie w objęciach,
  • leżenie lub spanie obok dziecka,
  • komplementowanie i uwagi odnoszące się do rozwoju fizycznego albo wyglądu „seksualnego”

Powyższe zasady nie dotyczą UZASADNIONYCH sytuacji i stanów wyższej konieczności, np. pomocy przy ćwiczeniach fizycznych (np. asekuracja), czynności higienicznych, pielęgnacyjnych, ratujących zdrowie i życie (np. resuscytacja) oraz innych specyficznych sytuacji (np. osoby z niepełnosprawnościami lub niesamodzielne).

3. Komunikacja z uczniami

a) W komunikacji z uczniami w szkole pracownik zobowiązany jest:

  • zachować cierpliwość i szacunek,
  • słuchać uważnie dzieci i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji,
  • informować dziecko o podejmowanych decyzjach jego dotyczących,
  • szanować prawo dziecka do prywatności; jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe; jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem na osobności, zaleca się zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych; można też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy,
  • zapewniać dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć nauczycielowi lub pracownikowi szkoły lub wskazanej osobie i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.

b) Pracownikowi zabrania się:

  • zawstydzania, upokarzania, lekceważenia, izolowania i obrażania dziecka oraz podnoszenia głosu na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa,
  • ujawniania informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci; obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej. Pracownik szkoły zobowiązany jest do zachowania w poufności informacji uzyskanych w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, dotyczących zdrowia, potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych, seksualności, orientacji seksualnej, pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych, przekonań religijnych lub światopoglądów uczniów.
  • zachowywania się w obecności dziecka w sposób niestosowny; obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).

4. Równe traktowanie

a) Pracownik szkoły zobowiązany jest do równego traktowania uczniów, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego czy też niepełnosprawności.

b) Pracownicy wspierają dzieci w pokonywaniu trudności. Pomoc dzieciom uwzględnia umiejętności rozwojowe dzieci, możliwości wynikające z niepełnosprawności, specjalnych potrzeb edukacyjnych.

5. Kontakty bezpośrednie i online z dzieckiem poza szkołą

a) Kontakt poza godzinami pracy z uczniami jest co do zasady zabroniony.

b) Nie wolno zapraszać uczniów do swojego miejsca zamieszkania, spotkania z uczniem lub jego opiekunem powinny odbywać się na terenie szkoły.

c) Jeśli zachodzi konieczność kontaktu z uczniem, opiekunem lub nauczycielem poza godzinami pracy szkoły, dozwolone są środki:

– dziennik elektroniczny,

– służbowy e-mail,

– służbowy telefon.

d) Jeśli pracownik musi spotkać się z uczniem poza godzinami pracy szkoły (lub jego opiekunem), wymagane jest poinformowanie o tym fakcie właściciela szkoły, a opiekun musi wyrazić na taki kontakt zgodę.

e) W przypadku, gdy pracownika łączą z uczniem lub jego opiekunem relacje rodzinne lub towarzyskie, zobowiązany on jest do zachowania pełnej poufności, a w szczególności do utrzymania w tajemnicy spraw dotyczących innych uczniów, opiekunów i pracowników.

f) Pracownik powinien być świadomy cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania swojej prywatnej aktywności w sieci przez aplikacje i algorytmy, a także własnych działań w Internecie. Dotyczy to lajkowania określonych stron, korzystania z aplikacji randkowych, na których można spotkać uczniów/uczennice, obserwowania określonych osób/stron w mediach społecznościowych i ustawień prywatności kont, z których korzysta. Jeśli profil pracownika jest publicznie dostępny, to również uczniowie i ich rodzice/opiekunowie mają wgląd w cyfrową aktywność pracownika.

g) Pracownikowi nie zaleca się nawiązywania kontaktów z uczniami i uczennicami poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.


STANDARD III – Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi


1. W szkole zostały opracowane zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone.

2. Uczniowie mają obowiązek przestrzegania zasad i norm zachowania/postępowania określonych w regulaminie szkoły.

3. Uczniowie uznają prawo innych uczniów do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na pochodzenie etniczne, geograficzne, narodowe, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność. Nie naruszają praw innych uczniów – nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność.

4. Uczniowie są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek.

5. Kontakty między uczniami cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej, np. używanie zwrotów grzecznościowych, język wolny od wulgaryzmów, kontrola swojego zachowania i emocji, wyrażanie sądów i opinii w spokojny sposób, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi.

6. Uczniowie rozwiązują problemy i konflikty między sobą bez użycia siły.

7. Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród uczniów nigdy nie może być przez nich akceptowana lub usprawiedliwiona. Uczniowie nie mają prawa stosować z jakiegokolwiek powodu słownej, fizycznej i psychicznej agresji i przemocy wobec innych uczniów.

8. Uczniowie okazują zrozumienie dla trudności i problemów kolegów/koleżanek i oferują im pomoc. Nie kpią, nie szydzą z ich słabości, nie wyśmiewają ich, nie krytykują.

9. Uczniowie mają prawo do własnych poglądów, ocen i spojrzenia na świat oraz wyrażania ich, pod warunkiem, że sposób ich wyrażania wolny jest od agresji i przemocy oraz nikomu nie wyrządza krzywdy.

10. Uczeń ma obowiązek reagowania na wszelkie przejawy agresji i wulgarności, np: pomaga ofierze, chroni ją, szuka pomocy u osoby dorosłej oraz informuje pracowników szkoły o zaistniałych zagrożeniach.

11. Niedozwolone jest w szczególności:

a) stosowanie przemocy wobec jakiegokolwiek ucznia, w jakiejkolwiek formie,

b) używanie wulgarnego, obraźliwego języka,

c) upokarzanie, obrażanie, znieważanie innych uczniów,

d) zachowanie w sposób niestosowny, tj. używanie wulgarnych słów, gestów, żartów, kierowanie obraźliwych uwag, w tym o zabarwieniu seksualnym,

e) stosowanie zastraszania i gróźb,

f) utrwalanie wizerunku innych uczniów poprzez nagrywanie (również fonii) i fotografowanie bez uzyskania zgody i w sytuacjach intymnych, mogących zawstydzić,

g) Udostępnianie między małoletnimi substancji psychoaktywnych i używanie ich w swoim otoczeniu.



STANDARD IV- Szkoła podejmuje interwencje w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego


Zasady i procedury postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez pracownika szkoły:

a) W przypadku otrzymania informacji, że dziecko jest krzywdzone przez pracownika szkoły, osoba, która powzięła informację, powiadamia właściciela szkoły, który sporządza notatkę służbową

b) właściciel szkoły podejmuje działania wyjaśniające

c) właściciel szkoły wzywa rodziców/opiekunów prawnych ucznia i informuje o podejrzeniu krzywdzenia dziecka.

d) właściciel szkoły wypełnia kartę interwencji , sporządza opis sytuacji szkolnej i rodzinnej ucznia na

podstawie rozmów z małoletnim, nauczycielami i rodzicami oraz opracowuje plan pomocy małoletniemu.

e) Plan pomocy małoletniemu powinien zawierać wskazania dotyczące:

– podjęcia przez szkołę działań w celu zapewnienia uczniowi bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiednich instytucji, jeżeli istnieje taka potrzeba,

– wsparcia, jakie oferuje uczniowi szkoła,

– skierowania ucznia do specjalistycznej placówki pomocy, jeżeli istnieje taka potrzeba.

f) Właściciel szkoły gromadzi dokumentację związaną ze sprawą, np. kartę interwencji, notatkę służbową, kopie pism do właściwych organów, notatki z rozmów z rodzicami, małoletnim, plan wsparcia oraz inną dokumentację.


2. Zasady i procedury postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez innego ucznia

a) W przypadku otrzymania informacji, że dziecko jest krzywdzone innego ucznia osoba, która powzięła informację, powiadamia właściciela szkoły, który sporządza notatkę

b) właściciel szkoły podejmuje działania wyjaśniające

c) właściciel szkoły wzywa rodziców/opiekunów prawnych ucznia i informuje o podejrzeniu krzywdzenia dziecka.

d) właściciel szkoły wypełnia kartę interwencji, sporządza opis sytuacji szkolnej i rodzinnej ucznia na podstawie rozmów z małoletnim, nauczycielami i rodzicami oraz opracowuje plan pomocy małoletniemu.

e) Plan pomocy małoletnim powinien zawierać wskazania dotyczące:

– podjęcia przez szkołę działań w celu zapewnienia uczniowi bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiednich instytucji, jeżeli istnieje taka potrzeba,

– wsparcia, jakie oferuje uczniowi szkoła,

– skierowania ucznia do specjalistycznej placówki pomocy, jeżeli istnieje taka potrzeba.

f) Właściciel szkoły gromadzi dokumentację związaną ze sprawą, np. kartę interwencji, notatkę służbową, kopie pism do właściwych organów, notatki z rozmów z rodzicami, małoletnim, plan wsparcia oraz inną dokumentację.


3.Zasady i procedury postępowania w przypadku podejrzenia przemocy domowej

a) W przypadku otrzymania informacji, że dziecko doświadcza przemocy domowej, osoba, która powzięła informację, powiadamia właściciela szkoły, który sporządza notatkę

b) właściciel szkoły podejmuje działania wyjaśniające

c) właściciel szkoły wzywa rodziców/opiekunów prawnych ucznia i informuje:

– o podejrzeniu krzywdzenia dziecka,

– o obowiązku szkoły zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji – prokuratury, policji, sądu rodzinnego, ośrodka pomocy społecznej,

d) Wszyscy pracownicy szkoły, którzy posiadają informację o krzywdzeniu małoletniego, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy.

e) Właściciel szkoły opracowuje plan pomocy małoletniemu, który powinien zawierać wskazania dotyczące:

– podjęcia przez szkołę działań w celu zapewnienia uczniowi bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiednich instytucji, jeżeli istnieje taka potrzeba,

– wsparcia, jakie oferuje uczniowi szkoła,

– skierowania ucznia do specjalistycznej placówki pomocy, jeżeli istnieje taka potrzeba

f) Z przeprowadzonej interwencji sporządza się kartę interwencji.

g) Właściciel szkoły gromadzi dokumentację związaną ze sprawą, np. kartę interwencji, notatkę służbową, kopie pism do właściwych organów, notatki z rozmów z rodzicami, małoletnim, plan wsparcia, oraz inną dokumentację.


STANDARD V – Procedura ochrony uczniów przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie


Informacja o kontakcie uczniów ze szkodliwymi treściami może dotrzeć do pracownika szkoły z różnych źródeł: od samych uczniów, ich rodziców lub innych nauczycieli.

Pracownik szkoły, który uzyskał informację o zagrożeniu, informuje o fakcie właściciela szkoły, który:

a) zbiera informacje na temat szkodliwych treści, miejsca ich wystąpienia oraz ewentualnych sprawców,

b) dokumentuje dowody,

c) powiadamia rodziców uczniów o wydarzeniu i w miarę możliwości zapoznaje ich z materiałem dowodowym.

3.Właściciel szkoły powiadamia o zdarzeniu odpowiednie instytucje (policja, prokuratura). Interwencja prawna przeprowadzona przez szkołę możliwa jest w przypadku naruszenia zakazu rozpowszechniania:

a) pornografii z udziałem małoletniego – art. 202 § 3 kk

b) treści propagujących publicznie faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołujących do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych – art. 256 i art.257 kk.

4. Inne formy interwencji: kontakt z administratorem/moderatorem w sytuacji, gdy treści są nielegalne, nieodpowiednio zabezpieczone lub niezgodne z regulaminem danej strony.

5. Zdecydowany komunikat ze strony szkoły, że takie materiały nie są w szkole akceptowane.

STANDARD VI – Zasady ochrony wizerunku ucznia

1. Szkoła, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.

2. Wizerunek podlega ochronie na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym, w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych (RODO) – jako tzw. dane szczególnej kategorii przetwarzania.

3. Upublicznianie wizerunku dziecka do 16 roku życia, utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga wyrażenia zgody osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę nad dzieckiem (wymóg art. 8 RODO).

4. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodziców/opiekunów lub małoletniego powyżej 16 roku życia na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana. Zabrania się umieszczania informacji pozwalających ustalić tożsamość osób ujętych na zdjęciu lub w innej formie publikacji.



STANDARD VII – W szkole ustalono zasady przeglądu i aktualizacji standardów oraz sposoby ich upublicznienia


1. Zasady i sposób udostępniania standardów

a) Dokument „Standardy ochrony małoletnich” został opracowany zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. poz. 1606).

b) Zapoznano z nim personel szkoły, rodziców/opiekunów prawnych, uczniów.

c) Dokument wprowadzono do stosowania w szkole.

d) Dokument udostępniono na stronie internetowej szkoły oraz do wglądu w biurze szkoły

e) informacja o istnieniu i dostępności dokumentu zostaje przekazana do wiadomości uczniów i rodziców za pośrednictwem stosowanych przez szkołę kanałów komunikacyjnych

2. Właściciel szkoły co najmniej raz na dwa lata dokonuje oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.

3. Właściciel szkoły pozyskuje opinię uczniów, rodziców, pracowników szkoły i ocenia efektywność funkcjonowania standardów, formułując wnioski.

4. Właściciel szkoły podejmuje decyzje o zakresie wprowadzanych zmian i wprowadzeniu nowej wersji standardów.

STANDARD VIII – Kadra jest przygotowana do stosowania standardów ochrony małoletnich.


1. Osobą odpowiedzialną za szkolenie personelu jest właściciel szkoły.

2. Raz w roku szkolnym właściciel szkoły przygotowuje obowiązkowe szkolenie pracowników, na którym omawia standardy ochrony małoletnich (przypomina symptomy krzywdzenia i procedury interwencji, niezbędną dokumentację).

3. Spotkanie jest dokumentowane przez podpisy pracowników na liście obecności na szkoleniu i poprzez podpisanie przez pracownika oświadczenia o zapoznaniu się ze standardami w danym roku szkolnym.

4. Dokumentacja ze szkoleń przechowywana jest w biurze szkoły.



STANDARD IX – W szkole wyznaczone są osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu oraz sposoby ich dokumentowania


1. Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu jest właściciel szkoły lub wyznaczony przez niego pracownik szkoły.

2. Osoba odpowiedzialna gromadzi dokumentację związaną ze sprawą, np. kartę interwencji, notatkę służbową, kopie pism do właściwych organów, notatki z rozmów z rodzicami, małoletnim, plan wsparcia oraz inną dokumentację.

3. W szkole dostępny jest spis instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia małoletnich (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej) wraz z danymi kontaktowymi. W widocznym dla uczniów miejscu znajdują się informacje na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji.

4. Wszyscy pracownicy szkoły i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

WYJAŚNIENIE POJĘĆ – Na powyższych stronach posługujemy się następującymi terminami :


Małoletni – zgodnie z przepisami prawa cywilnego, każda osoba do ukończenia 18 roku życia, w naszej szkole rozszerzamy znaczenie tego terminu na wszystkie osoby pobierające naukę w przedszkolu oraz szkole podstawowej i średniej


Przemoc rówieśnicza – wszelkie nieprzypadkowe akty godzące w wolność osobistą jednostek lub przyczyniające się do fizycznej, a także psychicznej szkody osoby, wykraczające poza społeczne zasady wzajemnych relacji. Formy przemocy rówieśniczej:

– fizyczna (bicie, szarpanie, popychanie, niszczenie rzeczy, zabieranie i wymuszanie pieniędzy, plucie, kopanie, zmuszanie do wykonywania poniżających, ośmieszających czynności, w tym seksualnych),

– słowna (przezywanie, ubliżanie, wyśmiewanie, grożenie, prowokowanie poprzez np.: robienie min lub wyrażanie różnych opinii),

– relacyjna (wykluczenie z grupy rówieśniczej, namawianie innych do odrzucenia ofiary, rozpowszechnianie plotek),

– cyberprzemoc (nękanie, straszenie, ośmieszanie poprzez wysyłanie wiadomości oraz komentarzy; umieszczanie lub rozpowszechnianie kompromitujących treści, zdjęć, filmów w Internecie).


Krzywdzenie małoletniego – każde zamierzone lub niezamierzone działanie oraz zaniechanie działania ze strony rodzica, opiekuna, pracownika szkoły lub rówieśnika, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny lub psychiczny dziecka. Przyjmuje formy przemocy fizycznej, emocjonalnej (psychicznej), seksualnej, zaniedbania.


Zaniedbanie – głodzenie, niedostarczanie odpowiedniej ilości jedzenia, nieodpowiednia higiena lub jej brak, niezgłaszanie się z dzieckiem do lekarza (gdy tego wymaga), brak leczenia mimo zaleceń lekarzy, niedopilnowanie w kwestii edukacji, brak zainteresowania, w jaki sposób dziecko spędza wolny czas, jakie ma zainteresowania, problemy oraz potrzeby.


Przemoc emocjonalna/psychiczna – naruszenie godności osobistej ukierunkowanej na wyrządzenie szkody psychicznej poprzez m.in. poniżanie, wyzywanie, wyśmiewanie, krytykowanie, straszenie, emocjonalne odrzucenie, lekceważenie, zastraszanie, nieposzanowanie potrzeb, nadmierne wymagania w stosunku do wieku i możliwości psychofizycznych dziecka. Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.


Przemoc fizyczna – każde intencjonalne działanie mające na celu przekroczenie granicy ciała dziecka poprzez takie zachowania jak: bicie, szarpanie, popychanie, oraz inne czynności mające na celu zadawanie bólu. Przemoc fizyczna może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.


Cyberprzemoc przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych (cyberbullying, nękanie, dręczenie, prześladowanie w Internecie):

– rozsyłanie kompromitujących materiałów,

– włamania na konta pocztowe i konta komunikatorów w celu rozsyłania kompromitujących wiadomości,

-dalsze rozsyłanie otrzymanych danych i wiadomości jako zapisu rozmowy, czy kopii e-maila,

– tworzenie kompromitujących i ośmieszających stron internetowych,

– podszywanie się pod inne osoby,

– wykluczanie z internetowych społeczności,

– publikowanie poniżających, często wulgarnych komentarzy i postów,

Flood, czyli przesyłanie wielkiej liczby wiadomości lub komentarzy, które blokują skrzynkę odbiorcy.


Przemoc seksualna – każde zachowanie, które prowadzi do seksualnego zaspokojenia potrzeb kosztem dziecka. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z

dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.


PODSTAWA PRAWNA


1. Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.);

2. Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606);

3. Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 535 ze zm.);

4. Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1089 r. (t. j. Dz. U. z 1991 Nr 120 poz. 526 ze zm.);

5. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 900)